Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Sokoldalú táblafesték - Top5 krétázós ötlet

Nagy reneszánszát éli a tábla napjainkban. Főként most a belsőépítészetben köszön vissza, de kisebb kiegészítők, gyerekjátékok vagy a legkülönbözőbb használati tárgyak tekintetében is találkozhatunk vele.  Én a magam részéről most sokkal jobban szeretem, mint régen a suliban :)
Otthon nálunk is találni ilyet például a konyhában, de szeretném alkalmazni kint, a balkonon is. A borongós időben megspórolt időmet tervezéssel töltöm, majd a megvalósításról persze beszámolok. Jöjjön addig is némi inspiráció a Pinterestről:

1. Kerti party nélkülözhetetlen kellékei a poharak. Ha unod a gagyi műanyagpoharas/filcezős megoldást, maszkolószalag vagy egy kistál segítségével egyenes csíkot festhetsz a poharakra, és jöhet is a trendi felírás. Persze tovább is fejlesztheted, a gyerekeknek szürke hétköznapokra ideális a krétás bögre – esténként pedig kedvesednek is üzenhetsz vele :) De gondolnád, hogy esküvői ültető és ajándék is lehet egyben?Firkálható poharak

2. Maradjunk a gasztronómiánál. Tálcákat vagy kis kínáló tálkákat is lefesthetünk, és jelölhetjük rajta jó házigazda módjára az ételeket, nassolnivalókat, vagy mártásokat. Krétás tálak

3. Készíthetünk növényjelölőket első sorban beltérre, vagy fedett helyre. Szerintem nagyon aranyos :) Ha ennél is trendibbet szeretnénk, akkor festhetjük egyenesen a cserepeket is. Ajándéknak is kiváló, és jól fel lehet dobni a legegyszerűbb virágtartókat is. Krétás jelölő

4. Tárolás, rendszerezés. Nekem ez örök probléma. Szuper ötlet, ha befőttes üvegek tetejét festjük be, és írjuk rá a tartalmukat. Ha változna a tartalom, nagyon könnyen átírhatjuk. A begyűjtött magok dátumozása is igen egyszerűvé válik ezáltal. Én ilyet biztosan fogok csinálni a vetőmagoknak, növényvédő szereknek és egy szép nagy műanyag dobozba tárazom majd őket a munkaasztalom alatt. Krétás befőttes

5. Szintén jópofa a krétás asztallap. Elsősorban a gyerekek lefoglalására ideális, de lakberendezési szempontból is első osztályú :) Krétás asztal

+1. Tény, hogy maga a táblafesték nem olcsó dolog, és itthon ráadásul többnyire csak kis kiszerelésben kapható. Ez nekem idáig elég volt, de ha a klasszikus fekete vagy zöld, esetleg kék színektől el szeretnénk térni, vagy komolyabb mennyiség szükséges, mert akár egy egész falat szeretnénk kifesteni – létezik sufnituning megoldás.

Bár magam még nem próbáltam, de rövidesen mindenképpen nekiállok, és ígérem, adok róla hírt. Ha Ti előbb tennétek meg, akkor pedig várom az észrevételeket :)
A hozzávalók (fugapor+akril festék / fugapor+lemosható falfesték festeni kívánt felület tükrében) többnyire mindenhol azonosak, de az arányok eltérnek, gondolom, a mennyiségtől is függnek. A leghitelesebbnek tűnő forrás 5 egység falfestékhez 2,2 egység fugaport ír. Ki kell tapasztalni :)

Minimum két rétegben, a száradást követően a korábbi rétegre merőlegesen kenjük fel. A száradást követő csiszolás kapcsán is eltérnek a vélemények. Egyesek a száradást követően lecsiszolják a felületet – én nem tenném, ettől lesz rusztikus, és jobban tapad rá a kréta.

 2
Tovább

Hőguta a cserépben

Most aztán tényleg befűtöttek. Tartósan perzsel a hőség, és előre láthatóan kitart a hét végéig, de utána enyhülés jöhet. A kánikula viszont nem csak ránk nézve veszélyes, kókadnak a növények, extrém esetben lepotyoghat a termés, de el is pusztulhatnak a dédelgetett kedvencek. Pár apró óvintézkedéssel segíthetünk nekik is átvészelni a meleg napokat, lássuk mik is ezek:

- TalajtakarásMulcsozás krizantém alatt
A leglátványosabb talán, hogy ilyenkor nagyon kiszárad, ki is repedezik a növények földje. Ez akár a gyökerek komolyabb sérüléséhez is vezethet, így jobb megelőzni a bajt. Főleg cserepeseket, de gyakorlatilag mindent érint most a veszély. Érdemes takarnunk a talajt, hogy ezzel a párolgást valamelyest megfékezzük, amire a fakéreg (vagy mulcs) pont ideális.

- Locsolás 
Esőztetve locsoljunk a nagy melegbenBizony indokolttá vált naponta kétszer is locsolni, reggel és este ajánlott. Bőségesen öntözzünk, lehetőleg esőztetővel (vagy azzal a kis soklukas csőrrel, ami a kannára rögzíthető - mint a képen). Ha tehetjük, permetezzük este párásítóval is a növényeket – persze csak azokat, amelyek levelei és virágai nem kifejezetten érzékenyek erre. Az sem árthat, ha kicsit fellocsoljuk a talajt/padlót is, ezzel átmenetileg mi is egy kis enyhüléshez juthatunk.

- Árnyék 
Bár nem vagyok híve a növények mozgatásának, de ebben az esetben biztosan nem fognak megharagudni érte. Ami nap végére nagyon lekókad, érdemes egy nagyobb növény árnyékába húzni, de akár textilből, hálóból ideiglenes árnyékolókat is készíthetünk.

- Sötét kaspók, cserepek
Ha tehetem, amúgy is kerülöm ezeket, mert a napsütés hatására nagyon át tudnak melegedni, ami nem tesz jót sem a gyökérzetnek, sem a talajnak. Ha mégis ilyennel rendelkezünk, világos anyaggal, papírral borítsuk körbe a kaspót, már ez is nagy segítség lehet a tűző nap ellen.

- Ha oda a kertész, oda a kert.

Magadat is védd!Fontos, hogy a gondoskodás közben saját magunkról se feledkezzünk meg; banálisnak tűnhet, de ha napos időben dolgozunk, egy sapkát vagy kalapot tegyünk a fejünkre, használjunk naptejet és igyunk rengeteg folyadékot! Még ha mostanra ütemeztük is be, akkor se most fogjunk neki növényeink átültetésének, várjuk meg ezekkel a munkálatokkal az enyhébb időjárást, mindenki jobban jár :)

Kitartást mindenkinek!

 0
Tovább

Függő/leges kertek - PVC csőből zöld oszlopot DIY

Annyira megkedveltem a wonderfuldiy.com oszlopát, hogy valamilyen formában nekem is el kell készítenem egy hasonlót a közeljövőben. Praktikus, helytakarékos és szerintem még jól is néz ki, balkonon simán, de kertben is el tudom képzelni. Lusta szüretelőknek eper termesztéshez elsőosztályú megoldás, ráadásul nem is annyira bonyolult elkészíteni.

balkonkertészet otthon DIY függőleges kert

Amire szükség lesz:

  • vastagabb PVC cső
  • vékonyabb PVC cső (ez legyen picit hosszabb)
  • geotextil (a vékonyabb cső burkolásához)
  • fúró, olló, tépszalag, fűrész
  • egy nagyobb kaspó vagy láda, amiben megáll a cső
  • virágföld

Természetesen a méretek függnek attól, mekkora oszlopot szeretnénk, és abba milyen növényeket ültetünk, így most csak általánosságban nézzük a dolgokat. A fűrész pont arra szolgál, hogy megfelelő méretre igazítsuk őket. Ami biztos, hogy a vékony cső legyen hosszabb, ezen keresztül fogunk majd öntözni.

A vékonyabb pvc csövet keskeny fúrószárral sűrűn lukasszuk végig 4 oldalon, majd szorosan, de vékonyan tekerjük geotextilbe- ezt spárgával rögzítsük. A cső alsó végét dugózzuk le (alaposan dolgozzuk el szig szalaggal), a tetejére pedig ideiglenesen vágjunk egy darabot, hogy ne menjen tele földdel.

A vastag csőbe fúró segítségével vágjunk lukakat ízlés szerint, de hagyjuk meg a növényeknek szükséges távolságot. Mindenképpen eltolással dolgozzunk, hogy az oszlop szerkezetileg stabil maradjon. Hálós, négyzetes vagy spirális elrendezést is választhatunk, kinek melyik tetszik.

Állítsuk a vastagabb oszlopot a kaspóba, és tegyük a közepébe a vékonyat a nyitott felével felfelé. Töltsük fel a kaspót igény szerint kövekkel/földdel, hogy megálljanak a csövek. Ezt követően a vastag csövet a vékony körül töltsük meg jó minőségű földdel, és folyamatában ültessünk a lukakba. Ha szamócát vagy epret választunk, néhány hely üresen maradhat a szaporodó indáknak :) vegyük le a cső végéről az ideiglenes takarást, és öntözhetjük is. Képekben: balkonkertészet otthon DIY függőleges kert

És természetesen nem csak epret ültethetünk oszlopba, virágokkal is pazar: balkonkertészet otthon DIY függőleges kert

 4
Tovább

Gyümölcsfák balkonon - citrom

Sokszor panaszkodtam már a boltban kapható, agyonvegyszerezett citromok miatt, ami hatványozottan fontos téma a limonádé szezon kellős közepén. A déli gyümölcsöket sajnos többnyire gombaölő szerekkel (bifenil (E230), orto-fenil-fenol (E231), és nátrium-orto-fenil-fenolát (E232)) kezelik, hogy egyrészről kibírják a szállítást, másrészről tovább szépek maradjanak a boltok polcain. Természetesen elérhető vegyszermentes gyümölcs is, de alaposan utána kell járnunk, és mélyebben a zsebünkbe is kell nyúlni, ha ilyet választunk.

Ezeket a szereket nem könnyű eltávolítani. Több percnyi, forró víz alatt sikálás sem teljesen elegendő, de nagyban hozzájárul egészségünkhöz. A tuti a hámozás, de valljuk be, sokszor ez nem megfelelő megoldás, mert éppen pont a gyümölcs héjára van szükség. Jó megoldás lehet viszont, ha saját citromfát nevelünk. Ebben az esetben pontosan tudni fogjuk, milyen szerekkel kezeljük a saját gyümölcsünket, és valljuk be- még jobban is esik :)

Citromfa a balkonon

Bár nem olcsóak a kertészetekben kapható fák, de kitartó gondoskodás mellett hamar megtérül a befektetés, ráadásul az egészségünk biztosan megfizethetetlen. Ha ez nem lenne elég indok, egy igazán illatos és dekoratív kedvencre tehetünk szert. Sokáig kerestem az igazit, de nemrég rám kacsintott, és már a balkont díszíti. Fontos a választásnál figyelembe vennünk, hogy a citrom déli növény, (Kelet-Indiából származik, de már időszámításunk előtt a görögök is lecsaptak rá) éghajlatunkon nem viseli el a telet, ezért ha az idő hűvösre fordul, beltéren kell gondoskodnunk róla tovább. Olyat válasszunk, amely mellett kényelmesen elférünk otthonunkban, és nem keseríti meg majd mindennapjainkat.

Csodálatos örökzöld növényről beszélünk, amely egyszerre hozhatja illatos fehéres-rózsaszínes-lilás virágait, de már termést is érlelhet közben. Isteni az illata, egyszerűen nem tudok betelni vele :)

Balkonon citromA fák átültetési ideje tavasszal, még az új hajtások fejlesztését megelőzően esedékes (fiatal növényeket évente, idősebbeket 2-3 évente szükséges átültetni). 
Válasszunk kifejezetten citrusfélék nevelésére alkalmas földet. Növényünket szükséges metszeni is; 7 leveles hajtásokból 4 leveles visszametszése az, amely korábban (mandarin fánknál) már bevált. Emellett az idősebb fák átültetésekor célszerű 2-3 cm hosszan a gyökérlabdát is visszavágni.

Nyáron napos, szélvédett helyet kedvel, és a gyakori öntözést igényli, de kerüljük a pangó vizet. Mindenképpen alul lukas cserépbe ültessük, a termőföld alá pedig zúzott téglát, köveket javaslok tenni a jobb vízelvezetés elősegítésére.

A teleltetést kétféle módon végezhetjük: vagy meleg szobában, világos helyet választunk számára – és gyakran öntözzük, vagy 6-8 fokon, száraz és világos helyen mérsékelt öntözés mellett teleltetjük. Az utóbbi volna a kedvezőbb, de nyilván kevesen tudjuk ezt biztosítani növényünk részére, így sokunknak az örök nyár imitálása marad. Sose tegyük a növényt fűtőtest közelébe, valamint fokozottan ügyeljünk a különböző kártevők megjelenésére is. Ha ügyesek vagyunk, szinte folyamatosan szüretelhetünk saját, vegyszermentes citromot.

Szaporítható a citrom magról. Nem árulok el ezzel sem nagy titkot :) Laza szerkezetű, folyamatosan nedves környezetben a magok többsége kicsírázik, de a kelésük időtartama nagyon eltérő, érdemes ezért külön ültetni őket. Ha megerősödtek a kis hajtások, akkor erősebb összetételű citrus földbe ültethetjük őket, és meleg, napos helyre kerülhetnek. 
Az ilyen módon szaporított növények is nagyon szépre nőhetnek, de sajnos nem fognak termőre fordulni. Ehhez 1-2 éves fácskáinknak szakszerű oltásra lesz szüksége, amelyhez célszerű lesz szakember segítségét igénybe venni. 

Terem a citrom balkonon

 0
Tovább

Háromperces jelölő - DIY kavicsból

A szerdai vihar óta most fogok eljutni a romeltakarítás végére. Van bennem némi keserűség nem tagadom, mert szinte minden növényen komoly nyomot hagyott a szél vagy a jégeső, de azért nem esem kétségbe. Világvége díszletre értem haza; tövestől kicsavart paradicsomok és kaliforniaik, megtépázott trombitafolyondár, elvert barack, elrabolt füge és leander növendékek, földhöz vágott áfonyák, összetört üvegházak, hiányzó jelölők és még sorolhatnám. 

A szélvihar így alkalmat adott többek közt egy kis barkácsolásra is, mert a markerek egy részét bizony pótolnom kellett. Nem is baj, a DIY mindig felderít :) Vetési marker sorozatom következő darabja egyszerűen zseniális, mert bizonyára mindennel rendelkezünk hozzá otthon is. Ezen felül gyorsan elkészül, mutatós, ráadásul a gyerekeket is leköthetjük kis időre, ha kedvük támad a közös alkotásra.Jelölő kavics

Amire szükség lesz:

  • Lapos kövek (lehet Duna parti kavics, de szimpla dekor kő is)
  • Színben harmonizáló körömlakk
  • Fogpiszkáló, vagy saskik pálcika 

Tisztogassuk meg a köveket. Ha szükséges, mossuk őket tisztára, majd töröljük szárazra. Én maradék dekorkavicsokkal dolgoztam, így elegánsan csak a pólómba töröltem őket ;)
Ha tiszták és szárazak, tegyünk egy csepp körömlakkot papírra vagy tálkába, mártsuk bele a fogpiszkáló hegyét, és kezdhetünk is írni. Képekben: Diy marker
Ügyesebbek a rajzolással is megpróbálkozhatnak :) Minél simább felületű a kavicsunk, annál egyenletesebb lesz az eredmény. Hagyjuk száradni, és készen is vagyunk!

A kavicsok festése manapság komoly népszerűségnek örvend, a Pinterest is számos ötletet hoz fel (az én összeállításom képei is onnan valóak). Ezekhez ugyan már kicsit komolyabb festékekre és előkészületkre lesz szükség, de a lehetőségek végtelenek; esküvői ültetőtől kezdve karácsonyi szalvétadíszen át a kerti dekorációig egyedi kiegészítőket, ajándéktárgyakat készíthetünk.Diy kavicsból

 0
Tovább

BalkonGaz

blogavatar

Üdv a teraszunkon! Bár akkor még nem tudtam, hogy elkap majd a gépszíj, de már az oviban is gereblye volt a jelem. Most néhány évvel később, a blogon tapasztalataimat vezetem erkély-, illetve balkonkertészet témában, kötetlen hangvételben. Minden, amit itt látsz, vagy olvasol csupán egy lelkes laikus kísérleteinek (vagy bénázásának) eredménye, semmiképpen sem objektív szakvélemény :) Kellemes időtöltést, jó mulatást kívánok!

Likeolj!

Címkefelhő

DIY (43),konyhakert (38),inspiráció (18),gasztro (18),dekor (17),újrahasznosítás (17),ősz (16),egzotikusok (14),magvetés (14),karácsony (14),tavasz (13),fűszer (13),ajándék (12),gyökereztetés (12),virágok (12),Top5 (10),gyorstipp (8),tél (7),palánta (7),gyümölcsök (7),gyümölcsfák (6),balkonláda (6),jelölő (5),bútor (5),húsvét (5),kertésznapló (5),függőleges kert (5),nagyvilág (5),hagymások (5),érdekesség (4),szüret (4),advent (4),kúszó növények (4),bazsalikom (4),offtopic (4),szörp (4),chili (4),leander (4),gyerek (4),eper (4),paradicsom (4),mérgező (3),csíráztatás (3),rovarok (3),ültetés (3),saláta (3),gyömbér (3),berendezés (3),avokádó (3),áfonya (3),baki (3),cukkini (3),szamóca (3),diy (3),citrom (3),trinidad scorpion (2),citromcirok (2),tulipán (2),felújítás (2),retek (2),teleltetés (2),szőlő (2),IKEA hack (2),levendula (2),tök (2),bodza (2),édesburgonya (2),tartósítás (2),teszt (2),program (2),asztal (2),torma (2),orchidea (2),szilveszter (2),üvegek (2),babaszoba (2),magfogás (2),másodvetés (2),rozmaring (2),mangó (2),zöldborsó (2),táblafesték (2),barack (2),bakik (2),vöröshagyma (2),paprika (2),minikert (2),cserjék (2),kártevők (2),növényvédelem (2),datolyaszilva (2),tojáshéj (2),poén (2),füge (2),garzon (2),sáfrány (1),meleg (1),világnap (1),csomagolás (1),tűz (1),melegedő (1),otthon (1),balkonkertészet (1),megvagyok (1),árnyékolás (1),szobanövény (1),zamioculcas (1),offtopik (1),összeültetés (1),virágtartó (1),gyümölcs (1),mini kert (1),meleg ellen (1),igénytelen (1),gránátalma (1),hortenzia (1),sóska (1),fenyő (1),szender (1),cseresznye (1),padlizsán (1),magok (1),vetés (1),kréta (1),ananász (1),tündérkert (1),itthon (1),belátásgátlás (1),batáta (1),nasi (1),alma (1),környezettudatosság (1),intim szféra (1),ablakfólia (1),rukkola (1),fűszerek (1),utazás (1),erkély (1),gyertya (1),bútorápolás (1),ágyás (1),üvegház (1),fokhagyma (1),krizantém (1),szeder (1),narancs (1),fenyő (1),graffiti (1),gyerekeknek (1),moha (1),szerszámok (1),party (1),tetvek (1),hőség (1),varjúháj (1),pozsgások (1),raklap (1),árvácska (1),szabadföld (1),liliomfa (1),magnólia (1),spenót (1),uborka (1),singer (1),inda (1),menta (1),tőzegtabletta (1),inkubáció (1),kapszula (1),festés (1),egyszerveddmeg (1),hagyma (1),madáretető (1),gyurma (1),támasz (1),gyom (1),répa (1),tárkony (1),méhek (1),atka (1),pesto (1),japánkert (1),láda (1),tea (1),pult (1),egres (1),létra (1),nyár (1),öntözés (1),koriander (1),esővíz (1),juhar (1),díszfák (1),stevia (1),talaj (1)