Nézzétek el nekem, OFFolok egy jó nagyot. A rossz idővel ez bizonyára gyakrabb lesz, de van itt egy téma, ami mellett nem tudok szó nélkül elmenni, de nem is akarok. Vélemény cikk következik.
Szívószálas, kupakos poharak gyorsan, fillérekből
Februárban kezdődött a kínom, amikor az egyéves lányom babazsúrjára készültünk. Bár csak szűkkörben ünnepeltünk, mégis elég sok volt a gyerek, most nyáron pedig a "probléma" fokozódik. Egy buli alkalmával derül ki mindig, hogy kevés a pohár, és improvizálni kell.
Ültess ősszel, gyerekkel
Amikor még csak vártam Hannát, biztos voltam benne, hogy én majd „olyan” anya leszek. Tele voltam tervekkel, elképzelésekkel és elvekkel. Szuperanya leszek és igazi szuper feleség, a nagybetűs NŐ- aki fél kézzel, de teljes erőbedobással gyereket nevel, aki egy személyben rendet tart, vacsorát készít, mindig tip-top marad, besegít a munkahelyén, ha a helyzet úgy kívánja. Emellett kertet rendez és végre csak ír és ír – mosolyog mindig, lazán menedzsel mindent miközben a tündéri, mosolygós tejszagú bébi békésen szunnyad az ölében. Elvégre is ez a szakmám nem? A menedzselés.
Gondolom, mondanom sem kell, hogy miután megszületett a gyerek, ez a pátosz egyre távolabb sodródott, mert a gyakorlatban ez marhára nem így működik ám. Bár a gyerek valóban tündéri, tejszagú és mosolyog, a nap továbbra is csak 24 órából áll. Asszem. Bár ebben már nem vagyok teljesen biztos. Jó pár hónapnak el kellett telnie, mire fel tudtam venni a fonalat, és legalább a korábban tervezettek egy része összejött.
Végül is a gyerek szépen fejlődik, nem úszik a lakás, besegítek a munkahelyemen, néha van meleg vacsora és a régi ruháimba is beleférek már. Na de hagyjuk a rinyát, elvégre is kertészkedni vagyunk itt :)
Rájöttem, hogy vészesen fogy a kinti munkára fordítható időm, így idén csak olyan újoncokat választottunk, akik télállóak, évelőek. Megspórolok magamnak némi időt tavasszal, plusz ha még örökzöldek is, az a bónusz, télen is élvezhetjük a látványt. Ebben a szellemben már hetek, sőt.. talán hónapok óta vásárolgatunk pici növényeket, amikhez éppen olcsón hozzá lehet jutni. Gondolok itt a még értékelhető „mentsetek meg” típusúakra, vagy az éppen akciós, pár száz forintos sziklakertiekre. Lettek így pici kecskerágóink, csarabjaink, tujánk, de babérmeggyünk is.
Tegnap is csoda őszi időnk volt, úgyhogy délután felcsatoltam a porontyom, és nekiláttam rendet rakni, ősziesíteni az erkélyen, közben gondolkoztam, hogy mit hová ültessek el. Napsütés, mosolygó, tejszagú gyermek, öröm és boldogság. Ez körülbelül fél percig tartott persze, míg az első mozdulattal Hanna le nem borította az asztalról a feltornyozott, letisztított cserepeket. Volt egy pici törés is:
Szerencsére nem vagyok ideges típus, viszont azonnal megszállt az ihlet; ha már eltört, felhasználom. Örökzöld összeültetéseket készítettem őszies kivitelben, de évekig szépen mutatnak majd minden évszakban.
Feltöltöttem földdel egy magasabb agyagcserepet, és egy alacsony, de széles műanyagot is. Kezdjük az agyaggal. Ezt a törött kiscseréphez választottam. Ahogyan kell, gombhoz a kabátot :) Ebben kapott helyet a babérmeggy és a sziklakertiek egy nagyobb része is. A kis cserepet ráfektettem a tetejére, így kicsit izgalmasabb lett a kompozíció. Hozzá teszem, egy balkonládában is szuperül mutatna:
Jöhettek is a növények. A klasszikus sziklakertiek mellett tőosztott varjúháj, egy kis csarab és gyökereztetett vadszőlő is került a cserépbe. Gyorsan benövik majd az egészet :)
A kerek tálba kicsit szofisztikáltabb növényeket válogattam:
Egy teddy tuja, kicsi kecskerágók, egy csarab, varjúháj, kevés sziklakerti és egy szamóca került össze. Ez utóbbi csak mert találtam :)
A kerek összeültetés hátra, a pihenősarokba készült, így egy földbe szúrható "lámpás mécsestartó" is került bele. A manódísz egy folyton visszatérő elem, de ezúttal maradék kavicsokból egy apró zen kősort is építettem. Nem csalás, nem ragasztott! És mindezt gyerekkel a hasamon ;)
Lia konyhája
Viszonylag új nekem ez az anyaság dolog, de az elmúlt hónapokban (szerintem) egészen jól vettem az akadályokat. Tulajdonképpen kifejezetten élvezem az új szerepet, de ez nagyban köszönhető a barátaimnak is, de a leginkább Valinak, és kislányának, Liának tartozom örök hálával.
Talán emiatt is picit izgatottabban vártam Lia első születésnapját, amit egy szuper grillpartival ünnepeltünk. Nem vagyok rutinos babazsúr látogató, sőt, utoljára gyerekkoromban vettem részt ilyenen, így bajban voltam egy kicsit az ajándékkal. Gondolom Ti is voltatok már így :) Mit adjak egy olyan babának, akinek egyébként mindene megvan? Ráadásul legyen ötletes és igényes is. Fel volt adva a lecke, de hamar eldöntöttem: ha egyedi ajándékot szeretnék, bizony ezúttal is barkácsolnom kell. Így jött az ötlet: Egyedi, többfunkciós babakonyhát fogok készíteni.
Amire szükség volt:
- Fellépő vagy sámli (lapra szereltet választottam)
- Táblafesték, ecset/henger
- 4 db fogantyú
- Kréta
- Szalagok
- Babaedények, babakonyha eszközök
- Néhány csavar
- Fúró, csavarhúzó vonalzó
Nem egy szuszra készült el a konyha, így sajnos fogalmam sincs, mennyit molyoltam vele. Amikor a gyerek aludt, jó volt az idő és egy kis energiám is volt, szép apránként csináltam meg. Sajnos Írni is csak így tudok mostanában, így tobzódnak a félkész projektet és bejegyzések. Itt azért szorított a határidő :) Elsőként a sámli tetejét, és a lépcsőfokot festettem le a maradék táblafestékkel. 2-3 rétegben vittem fel, tökéletesen fed. Jótanács: ne tűző napon csináld, ha teheted! Egyrészről gyorsan és egyenetlenül szárad a festék; másrészről leégsz, mint a fene. Ha lapra szerelt az alany, akkor most jön az összeszerelés. Be kell valljam, megszenvedtem vele. Bár elég rutinos vagyok ilyesmiben, de a csavarok anyagminősége nem volt az igazi, a hozzájuk csomagolt imbuszkulcs gyakorlatilag felszántotta őket egytől egyig. Meg a kezemet is, de annyi baj legyen :) Szét már nem jön, az tuti.
Kezdődhet a konyhásítás; mérjük ki a játékgombok, tekerentyűk helyét. Erre hivatott szolgálni a fogantyú. Én a szimmetriára esküszöm, így egyformákat választottam, de ízlés dolga :) Mivel babajátéknak szántam a konyhát, a ragasztós megoldás szóba se nagyon jöhetett, maradt a fúró.
A babakonyha oldalaira egy-egy csavarral piros szalagot rögzítettem. Ezekkel lehet majd a különböző edényeket, eszközöket rözgíteni a játékhoz, hogy ne kelljen folyamatosan pakolni a gyerek után.
Már csak az utolsó simítások voltak hátra. A rajzolás :) A főzőlapokat gyorsan felskicceltem, és el is készült az ajándék:
Ahogyan az elején említettem, a játék több funkciós. Ha a poronty megunta a főzőcskézést, felpattanhat a csúszásmentes felületre, hogy segítsen neked minél nagyobb rumlit csinálni az igazi ebéd készítésekor (persze szigorú felügyelet mellett). Emellett letörölhető krétás rajzasztalnak, vagy kinti piknikasztalnak is tökéletes :)
Kölyköket a kertbe!
Bár még haloványan emlékszem, hogy a kerti molyolás gyerekkoromban nem izgatott, de mindenképpen becsületemre vált, hogy nagyszüleim mellett már elég korán megtapasztaltam, hogy a zöldségek nem a multik polcain nevelkednek maguktól varázsütésre.
Nem vagyok a mozgalom élharcosa, de mindenképpen egyetértek azzal, hogy a kicsiknek igen is át kell adni ezeket az infókat, hogy tudják, az undok brokkoliért valaki nagyon sokat dolgozott. Vannak azért iskola alsóban jópofa kezdeményezések, de otthon mi magunk is nagyon sokat tehetünk azért, hogy gyerekeink játékosan megtanulják, mi honnan való, mi a finom és az értékes.
Természetesen senkit sem a gyerekmunkára buzdítok :) de érdekesen, játékosan már a legkisebbeket is leköthetjük, tanítgathatjuk. Néhány ilyen projektet hoztam, lassan aktuális lesz -hátha kedvet kaptok!
1. Készítsük együtt az idei jelölőket!
Több legyet is üthetünk egy csapásra. Lassan úgyis itt a magról nevelés és palántázás ideje, így előbb vagy utóbb bizony nagy hasznukat vesszük majd; illetve le is tudjuk foglalni a gyereket egy kis időre, és biztosan örömmel veszi, hogy az ő munkáját hasznosítjuk majd.
Használhatunk köveket, amikre rajzolunk vagy írunk, porcelángyurmázhatunk, esetleg botokat, de parafa dugóból is készülhetnek jópofa alkotások:
Jelölőkkel itt a blogon is foglalkoztunk már: http://www.balkongaz.reblog.hu/cimke/jel%C3%B6l%C5%91
2. Csíráztassunk, vessünk magot
A bab örök klasszikus, szívós növény, de a citrom magjából is nagy számban kelnek ki a fácskák. Szeretettel ajánlom a paprika magokat, gyorsan kelnek és szívósak is, ráadásul a virágok, termések is szépen jelentkezni fognak. Bár időigényesebb, de látványos projekt az avokádó mag hajtatása is, de ezt talán csak nagyobbaknak :)
3. Minden a külsőségeken múlik
Természetesen nem szabad elfeledkeznünk, hogy a gyerekszemnek kedvessé tegyük a projektet. Mindenképpen készítsünk saját edénykét, amit közösen dekorálunk. Használhatunk tojáshéjat, üdítős palackot is, de akár sima cserepekre is rajzolhatunk, ragaszthatunk.
Ha ez sem elegendő, készítsünk dínós, vagy éppen királylányos kiskertet!
4. Haladóknak
Ha nagyobb a gyerkőc, akkor egy közepesebb műanyag tároló dobozból szuper, külön bejáratú kiskertet varázsolhatunk Neki. Néhány luk szükséges a doboz aljára; egy zsák föld bele, és mehetnek is a magok vagy virágok. A doboz alá tegyük a tetejét, így a kifolyó víz sem fog problémát okozni. A dobozra, amit előzőleg tetszés szerint feldíszíthetünk, mindenképpen írjuk rá a tulajdonos nevét. A mobil kiskert a legkisebb erkélyen is elfér!
Ha pedig olyan szerencsések vagyunk, hogy kertünk van, kis kerítéssel válasszunk el a kis kertészeknek külön, saját területet!
5. A legkisebb kertészeknek
Behozhatjuk a kiskertet a lakásba mindenféle kosz nélkül is :) készítsünk játék kiskertet papírból, vagy filcből! Ha nem tudsz varrni, az sem baj, elég csak kivágni a zöldségeket, és máris mehet a tanulás! Akarom mondani, a játék ;)
A képek forrása, további ötletek: https://www.pinterest.com/BalkonGaz/kidsgardening-projects/