Egész derűlátó vagyok most az időjárás előrejelzésre tekintve; ami nem is baj, mert rengeteg tennivalónk van októberben, amit ilyen viszonyok mellett élmény lesz véghezvinni. Lássuk, milyen munkák várnak ránk a hónapban:
Májusi teendők a balkonon
Szép május jöjj, hogy ébreszd a fáknak ágait… Ez a sor bizonyára csak az idősebbeknek ismerős az általános énekórájáról, de a hétvégén egy pici bepillantást kaptunk a kellemes időbe - bár előre, de hála a pesztráló nagyiknak, én már neki is álltam a májusi munkálatoknak. Vegyük át gyorsan, mik is a legfontosabbak!
Mindenek előtt azt javaslom, gyomláljunk kitartóan és rendszeresen. Sajnos a gaz hihetetlen szapora, pillanatok alatt átveszi az uralmat a balkonládákban, cserepekben. Főként egy kiadós eső utáni napsütéses hétvégén döbbenetesen megszaporodnak, ezzel pedig két gond van; egyrészt ezek a gyomok elveszik a nemes növények elől a tápanyagokat - legyen az virág, vagy vetemény. Másodsorban pedig elég ápolatlan hatást kelt, márpedig az esztétika talán a legfontosabb haszna ennek a műfajnak ;)
Az már csak hab a tortán, hogy a kártevők is előszeretettel buknak rá egyikre másikra, így duplán kiszúrunk magunkkal. A rendezett erkély, egészséges vetemény egyik alapja tehát, hogy tartsuk gazmentesen.
Zöldség fronton sok a teendő. Továbbra is vethetünk mindenfélét, immáron ki a cserepekbe - például patisszont, uborkát, babot, csemegekukoricát, spenótot vagy hónapos retket is.
Szépen óvatosan egy kis szoktatás után kiültethetjük a paradicsom palántáinkat is. A paprikával, chilivel legyünk óvatosabbak, várjunk a hónap közepéig, ha tehetjük.
A bent nevelt palántákat edzeni kell a kiültetés előtt, különben fújhatjuk a féltve, gondosan nevelgetett növénykéinket. Először csak félárnyékban, 1-2 órára, majd reggeli napfényben szoktassuk őket a kinti UV-hez és szélhez!
Ha a kis gyümölcsöst nem vágta haza az áprilisi havazás (nálunk sajnos megsínylették rendesen) akkor a szebb termés érdekében ritkíthatunk. A virágzásnak vége, így láthatjuk lassan, mennyire volt sikeres a beporzás és mennyi gyümölcsünk várható. Ez persze inkább a fákra vonatkozik :) Első sorban a barackot érdemes, de az alma is meghálálja.
Lassan a zöldmetszés ideje is eljött, alakítsuk szellősre, kicsit ritkítsuk a koronát! Emellett a kisfák oldal és tőhajtásait is csipkedjük le.
Ami a dísznövényeket illeti, elő lehet venni a folyosóról a muskátlit, ültethetők a krizantém palánták és az érzékenyebb egynyáriak is. Ilyenkor szoktam begyűjteni az első árvácska magokat, illetve kezdem a citrusfélék kiszoktatását.
Plusz egy tipp: érdemes a nagy zuhék alkalmával egy kis esővizet gyűjteni (akár a tiszta felmosó vödörbe), mert a szobanövények, lásd orchidea nagyon örülnek neki ;)
Bokros teendők - április
Beköszöntött Szent György hava, az első igazán élvezetes és tevékeny hónap a hobbikertészkedőknek. Gyönyörű nyárias idők van, élvezzük ki, és apránként végezzük el a tavaszi feladatokat, hogy egész nyáron élvezhessük munkánk gyümölcsét!
Bár mindenképpen némi testmozgással, földmunkával kell kezdenünk, akár ágyást, akár ládákat gondozunk, de áprilisban már sok zöldségfélét vethetünk szabadföldbe, egyenesen kint cserepekbe is (a városi teraszok védelmében még annál is többet), így ne felejtsük el beszerezni a magokat, sőt- már zöldség és fűszernövény palántákat is vásárolhatunk kedvünkre. Aktuális vetésű a zöldborsó, a sárgarépa, káposzta, kel, cékla, karalábé, de Gyula napján a kabakosok (tökfélék) magjai is a földbe kerülhetnek végre.
Le a takarásokkal, amik eddig még nem kerültek le, fel a metszőollókkal és elő a telelő, kevésbé érzékeny növényekkel is! Szép napokon félárnyékban, árnyékban kezdhetjük edzeni a lakásban áttelelt növényeket, hogy az UV-sugárzásnak jobban ellenálljanak majd, ha májusban kiköltöznek a helyükre.
Kitisztíthatjuk a szamócáinkat, metszhetjük a szőlőt, illetve a barackfák metszésére a most esedékes virágzás a legjobb időpont. Amennyiben szükséges, permetezhetünk is, de én a virágzás idejére (mivel a méhek is éledeznek) ilyesmit nagy szükség esetén sem mostanra szoktam időzíteni.
Szabadgyökeres növényeket is ültethetünk. Bár első sorban az ősz ennek az ideje, a kertészetek számos lehetőséget kínálnak már (például málna és szőlőtövek, vagy edzett epertő is kapható).
Aki inkább a dísznövények felé húz, szintén örülhet, mert megkezdődhetnek végre a látványos munkák is. Takarítsuk ki, és frissítsük fel a balkonládákat! A csodás napsütésben igazán jó móka, ezen felül pedig az eredmény magáért beszél, szívmelengetőek a virágok is, nem csak a zöldségek, gyümölcsök!
Nem csak a ládákat célszerű rendbe hozni, a kerti bútorokra is bizonyára ráfér az optikai tuning. A saját, friss és ropogós (és ingyenes) havi teljes kertésznaplómért szokás szerint csak jelentkezned kell (küldj egy e-mailt, vagy egy üzenetet a facebook csoportban, és az alábbi listát szerkeszthető formátumban küldöm is).
Szuper hétvégét kívánok mindenkinek!
Márciusi kertésznaplóm
Már kilencedik napja tombol a meteorológiai tavasz. Kihangsúlyoznám, hogy meteorológiai :) de érezzük, nem? Bár a március az első tavaszi hónap, csillagászatilag csak 21-én kezdődik majd, így a jó időre kicsit még várnunk kell. Ugyan a kikelet hava változékonynak, csapadékosnak és frontokkal tarkítottnak ígérkezik, a hobbikertészeket ez ne rettentse el – most jött el az egész év megalapozásának az ideje, ráadásul szép hosszú hétvégének nézünk elébe.
Sok a teendő; kezdjük a földek előkészítésével és trágyázásával, a magok keltetésével, palánták nevelgetésével, hidegtűrők ültetésén és duggatásán át egészen a szükséges támrendszerek felépítéséig. Nem volt túl kemény telünk, így már hamar megjelennek a gyomok is a cserepekben. Próbáljuk ezeket minél korábban kiszedegetni, annál könnyebb dolgunk lesz később.
A szívósabb virágfajtákkal lehet már balkonládában is próbálkozni, sokban javít a hangulatunkon- bár ez valahogy nekem mindig a végére marad. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy fontos az akcióterv készítése; biztosan sok apróság kimarad, vagy felkerül még a listára, de sok fölösleges munkától megkímélhetjük magunkat.
Elhoztam az én kis „to do” listámat Nektek erre a hónapra is:
Ha valaki szeretné megkaparintani a szerkeszthető változatot, továbbra sincs más tennivalója, mint jelzi ezt e-mailben (vagy a facebookon privát üzenetben) és küldöm ingyen és bérmentve :)
Kertésznapló - február
A tavasz közeledtével egyre inkább sűrűsödni fognak a teendőink. Részemről nagyon várom, de a tapasztalatom az, hogy ilyenkor hajlamosak vagyunk mindenféle munkával megcsúszni, vagy éppenséggel olyanokat is elvégezni, aminek még nem is érkezett el az ideje. Mi a megoldás? Természetesen a tervezés.
Próbáljunk minél tudatosabbak lenni, nem bánjuk meg! Csomó pénzt megspórolhatunk, mert elkerülhetünk sok fölösleges vásárlást, illetve az időnket is könnyebb lesz beosztani, ha tudjuk, mennyi a munka. Arról pedig, hogy nem felejtünk el (max kihagyjuk) a teendőket, ne is beszéljünk :) mostantól rendszeresen hozom majd a legfontosabbakat, hogy időben felkészülhessünk közösen.
Én ilyen "to do" listákat készítek magamnak:
Ha tetszik a naplóm, és szeretnéd minden hónapban megkapni az aktuálisat (szerkeszthető formátumban, hogy megcsnálhasd belőle a sajátod) nincs más dolgod, mint a facebookon követni minket, és privát üzenetben elküldeni a mail címed, ahová küldhetem. A dolog teljesen ingyenes, de csak annak szeretném odaadni, akit tényleg érdekel ;)
Na tehát február. Úgy fest, nem volt nagyon kemény telünk, és lassan már kifelé kacsintgatunk belőle. Vasárnap délelőtt kegyesek voltak az égiek is, így az elszántabbak előmerészkedtek egy picit kapirgálni. Mi sem tettünk másként, a felázott földből könnyen ki lehetet húzni a leszáradt tavalyi vetemény romjait, sőt, a napsütésben jólesett az almafát metszegetni is!
Ha eláll a monszun és szikkad kicsit a föld, felfrissíthetjük majd balkonládáink tartalmát friss földdel és kis biotrágyával. Le lehet már csipkedni a krizantémok elszáradt szárait, a barna eperlevelek is eltávolíthatóak a tövekröl, fokozatosan bontható a téli takarás, vethető lesz a zöldborsó is.
A gyümölcsfák lemosó permetezése is érik, de ami a legfontosabb talán, hogy tervezzük meg az idei nagy veteményt, és szerezzük be a szükséges magokat, a palántaneveléshez szükséges eszközöket is :)