Komolyan belekezdett a nyár, idén a hőimádók nem igen panaszkodhatnak, befűtöttek odafent rendesen. Repkednek a 34-38 fokok, és a városban legyünk őszinték, nehezen lehet bárhol megmaradni, erősen megnövekszik tehát a túlóra, ha az ember munkahelye klimatizált. Munka persze azért óvatosan van a legtöbb helyen nyáron, így el kell ütni az időt; fel fel villan valamelyik közösségi oldal mindenki kütyüjén, ott pedig osztogatjuk a döbbenetesebbnél döbbenetesebb képeket a meleggel kapcsolatban. A minap velem is szembejött egy ilyen helyre kis grínpíszes; gondoltam a magam egyszerű módján utána járok, mennyi ebben az igazság. És van.
Ősz az erkélyen
November lett, már megint! Sőt, lassan a faragott tökök is fonnyadni kezdenek. Hihetetlen, milyen gyorsan pörögnek a hónapok, csak kapkodom a fejem. Kicsit fáj, hogy egyre beljebb húzódunk megint, és hétről hétre kevesebb a növény a teraszon. A citromok már egy hónapja beköltöztek a lakásba, bent vannak az avokádók, mangók is. A héten biztonságos, fagymentes helyükre költöznek a leanderek és a hortenziák, illetve elkezdődik a kint telelő növények téli takarása, védelme is.
Ha van kedvetek, egész normális időt mondanak a hétvégére, lehet kicsit tenni venni odakint, előkészülni a tavaszi szezonra. Ültethető fokhagyma, áttelelő zöldborsó és petrezselyem is. Emellett hagymásokat is érdemes még telepíteni, a tulipánok hada minden tavasszal eszembe juttatja, hogy megérte vacakolni a dermedt földdel!
Novemberben már passzívak a növények, így a legjobb, ha most telepítünk fenyőféléket, díszfákat, bokrokat – de gyümölcstermőket, sőt- szabad gyökeres rózsát is. Ilyenkor sokat spórolhatunk, lényegesen alacsonyabb áron juthatunk a növényekhez, mint tavasszal. Amíg nem fagy, szőlőoltványt, gyümölcsfákat, bogyósokat bátran el lehet ültetni. Két dologra vigyázzunk azonban:
- A gyökereket takarjuk alaposan.
Első sorban ültetés után; a frissen, ősszel telepített növények tövét takarjuk. Mulcsozhatunk, de földet is „kupacolhatunk” köré. Másodsorban az ültetéskor is figyeljünk, hogy a szabadgyökeresek ne maradjanak takarás nélkül. Mindig csak a soron következő növényt bontsuk ki, amit éppen ültetünk.
- Vigyázzunk a hajszálgyökerekre is!
Minél vékonyabb egy gyökér, annál nagyobb szerepet tölt be a tápanyagfelvételben, így igyekezzünk a legkevesebbet roncsolni közülük. A hajszálgyökerek fejlődése télen sem áll le, tegyünk meg mindent a kisebb pusztításért. Minél ügyesebbek vagyunk, annál jobban koncentrálhat növényünk jövőre a termésre a gyökérnövesztés helyett.
A lombhullató cserjéket, gyümölcsfákat hó végén érdemes lesz megmetszeni. Emellett a téli mulcsozásukról se feledkezzünk el, takarjuk be a felszínt a tövek körül alaposan! A konténeres fákat védettebb sarokba lehet telepíteni, esetleg hungarocellre állítani. Ezzel is a gyökereket védjük a károsodástól.
Ami minden évben kérdésként nekem szegeződik ilyenkor, hogy mit csinálok a szamócáimmal. A szakirodalom szerint védett helyen célszerű teleltetni őket kevés locsolás mellett, ahol átvegetálnak tavaszig. Lényeg, hogy a zöldje megmaradjon, de ne növekedjen – így energiát gyűjt a tavaszi gyors fejlődéshez. Én ezzel ellentétben kint teleltetem őket évek óta. Napos, szélcsendesebb helyre húzom a ládákat, különösebb takarás nélkül a tavalyi durva telet is simán átvészelték. Az öntözésről gondoskodott az időjárás, mi csak a gyümölcsöket élveztük egészen mostanáig. Ha szerencsés vagy és pince vagy garázs a rendelkezésedre áll, megpróbálkozhatsz a paprikák, chilik átteleltetésével is, ennek is eljött az ideje. Én még nem próbáltam, de minden évben felmerül, hogy nem is lenne buta dolog. Az áttelelt chili hamarabb és bőségesebben terem a nálam tapasztaltabbak szerint.
Sajnos idén nem volt komolyabb paprika állományunk, így jövőre tolódik ez a projekt. Az elmélet hasonlít a leanderek és hortenziák kapcsán már megszokotthoz. Le kell vágni a terméseket a bokrokról, picit vissza lehet vágni a növényt, majd fagymentes, hűvös helyen kevés locsolás mellett álomba szenderül a paprika is. Egészen elsorvad állítólag a növény, de tavasszal majd új erőre kap.
Nem csak a növényeinkről érdemes most gondoskodni, megéri egy kicsit rendezkedni is. A locsoló berendezések téliesítése, szétszerelése hozzájárulhat, hogy tovább használhassuk azokat. Ugyanez igaz a kültéri bútorokra is, amelyek közvetlenül ki vannak téve az időjárás viszontagságainak. A nedvesség és a fagy tönkreteheti még az ellenállóbb darabokat is, így ha van rá mód, szereljük szét, pakoljuk el azokat is. Azért persze mindet nem muszáj, szélcsendes időben sokáig élvezhetjük a teraszt egy meleg pléd, forró tea és csodálatos őszi növények társaságában!
Ültess ősszel, gyerekkel
Amikor még csak vártam Hannát, biztos voltam benne, hogy én majd „olyan” anya leszek. Tele voltam tervekkel, elképzelésekkel és elvekkel. Szuperanya leszek és igazi szuper feleség, a nagybetűs NŐ- aki fél kézzel, de teljes erőbedobással gyereket nevel, aki egy személyben rendet tart, vacsorát készít, mindig tip-top marad, besegít a munkahelyén, ha a helyzet úgy kívánja. Emellett kertet rendez és végre csak ír és ír – mosolyog mindig, lazán menedzsel mindent miközben a tündéri, mosolygós tejszagú bébi békésen szunnyad az ölében. Elvégre is ez a szakmám nem? A menedzselés.
Gondolom, mondanom sem kell, hogy miután megszületett a gyerek, ez a pátosz egyre távolabb sodródott, mert a gyakorlatban ez marhára nem így működik ám. Bár a gyerek valóban tündéri, tejszagú és mosolyog, a nap továbbra is csak 24 órából áll. Asszem. Bár ebben már nem vagyok teljesen biztos. Jó pár hónapnak el kellett telnie, mire fel tudtam venni a fonalat, és legalább a korábban tervezettek egy része összejött.
Végül is a gyerek szépen fejlődik, nem úszik a lakás, besegítek a munkahelyemen, néha van meleg vacsora és a régi ruháimba is beleférek már. Na de hagyjuk a rinyát, elvégre is kertészkedni vagyunk itt :)
Rájöttem, hogy vészesen fogy a kinti munkára fordítható időm, így idén csak olyan újoncokat választottunk, akik télállóak, évelőek. Megspórolok magamnak némi időt tavasszal, plusz ha még örökzöldek is, az a bónusz, télen is élvezhetjük a látványt. Ebben a szellemben már hetek, sőt.. talán hónapok óta vásárolgatunk pici növényeket, amikhez éppen olcsón hozzá lehet jutni. Gondolok itt a még értékelhető „mentsetek meg” típusúakra, vagy az éppen akciós, pár száz forintos sziklakertiekre. Lettek így pici kecskerágóink, csarabjaink, tujánk, de babérmeggyünk is.
Tegnap is csoda őszi időnk volt, úgyhogy délután felcsatoltam a porontyom, és nekiláttam rendet rakni, ősziesíteni az erkélyen, közben gondolkoztam, hogy mit hová ültessek el. Napsütés, mosolygó, tejszagú gyermek, öröm és boldogság. Ez körülbelül fél percig tartott persze, míg az első mozdulattal Hanna le nem borította az asztalról a feltornyozott, letisztított cserepeket. Volt egy pici törés is:
Szerencsére nem vagyok ideges típus, viszont azonnal megszállt az ihlet; ha már eltört, felhasználom. Örökzöld összeültetéseket készítettem őszies kivitelben, de évekig szépen mutatnak majd minden évszakban.
Feltöltöttem földdel egy magasabb agyagcserepet, és egy alacsony, de széles műanyagot is. Kezdjük az agyaggal. Ezt a törött kiscseréphez választottam. Ahogyan kell, gombhoz a kabátot :) Ebben kapott helyet a babérmeggy és a sziklakertiek egy nagyobb része is. A kis cserepet ráfektettem a tetejére, így kicsit izgalmasabb lett a kompozíció. Hozzá teszem, egy balkonládában is szuperül mutatna:
Jöhettek is a növények. A klasszikus sziklakertiek mellett tőosztott varjúháj, egy kis csarab és gyökereztetett vadszőlő is került a cserépbe. Gyorsan benövik majd az egészet :)
A kerek tálba kicsit szofisztikáltabb növényeket válogattam:
Egy teddy tuja, kicsi kecskerágók, egy csarab, varjúháj, kevés sziklakerti és egy szamóca került össze. Ez utóbbi csak mert találtam :)
A kerek összeültetés hátra, a pihenősarokba készült, így egy földbe szúrható "lámpás mécsestartó" is került bele. A manódísz egy folyton visszatérő elem, de ezúttal maradék kavicsokból egy apró zen kősort is építettem. Nem csalás, nem ragasztott! És mindezt gyerekkel a hasamon ;)
Januári gyűjtögetés
Előre láthatóan január végéig érdemi munkát még nem fogunk tudni végezni odakint, addig is marad az eszközök és szerszámok rendberakása, az idei kertünk/növényeink megtervezése és a felkészülés. Érdemes végiggondolnunk, hogy melyik projektjeink voltak a legsikeresebbek, mik fulladtak kudarcba, melyekkel szerettünk igazán babrálni -és ennek a mentén lássunk hozzá az idei évnek.
Részemről a paprika/paradicsom projekt és az epernevelés mindenképpen folytatódni fog, de sok új gondolatom is van. Ami biztos, hogy február márciusban kezdhetem a magok keltetését, palánták nevelését.
Tanulva a saját tapasztalatokból, idén ezekhez a munkákhoz nem szeretnék (földön kívül) semmit sem vásárolni. A tavalyról megmaradt eszközökkel, illetve háztartási újrahasznosítással próbálkozom. Kapcsoljunk gyűjtögető üzemmódba, mert bizony nagyon sok dolgot felhasználhatunk. Lássunk néhány egyszerű ötletet palántázáshoz:
Tojástartó
A papír tojástartó szerintem működőképes lehet majd, de elsősorban lassabban növekedő palánták neveléséhez. Megvan az az előnye a műanyag poharakhoz képest mondjuk, hogy nem kell majd bolygatni a palánták gyökerét az átültetéskor. Egy sniccerrel simán fel kell darabolni, és papírostul a cserépbe ültetni.
WC papír guriga
Ez is elég klasszikus megoldás, a fentivel azonos módon működik. Az alját érdemes behajtani, hogy ne szóródjon szét a föld, de ha szorosan egy tálcára rendezzük őket, akkor ez sem lehet probléma. Fontos, hogy ne a gyorsan feloldódó fajtát, hanem a hagyományosat válasszuk.
Tejes/gyümölcsleves doboz
Fektessük el, és vágjuk fel az egyik oldalát. Máris egy hosszúkás nevelőedényt kapunk, ami semmibe sem került. Lehet lukasztani az alját is, de én asszem most nem fogom, inkább majd óvatosan spriccelem a kiskertet – így nem kell alá tálat tennem.
Műanyag dobozok
Vacsit rendeltek? Mosd el a műanyag dobozt. Ezeknek átlátszó teteje is szokott lenni, így ha kilyukasztgatod, egész jó kis üvegházat készíthetsz. A bazsalikom palántáim villámgyorsan kikeltek tavaly egy ilyenben, szerintem idén is be fogom vetni. :) minden értelemben! Egy alkoholos filccel pedig egyszerű jelölni is rajta a vetés idejét, a növény fajtáját.
PET palackok
Ahogyan a képen is látható, egy műanyag üdítős üvegből és egy kis zsinórból nagyon szuper önöntöző rendszer készülhet. Ezen felül a májusi ültetéseket is jól védhetjük majd egy levágott palackkal, így abszolút multifunkciósnak ítélem.
A képek forrásáért, illetve további ötletekért látogass el Pinterest oldalamra: https://pinterest.com/BalkonGaz/%C3%BAjrahasznos%C3%ADt%C3%A1s-kert/