Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Világ salátái, egyesüljetek!

Csipogott a viber, Timi írt; "kezdődik a saláta szezon! :)" mindketten mosolygunk, és tudjuk, most nem az önsanyargatásról lesz szó..

Ha egyideális világban élnénk, a csoki sosem fogyna el, mindig sütne a nap, sosem kellene korán kelni, és mindig szombat lenne. Annyi cipőt vehetnénk, amennyit nem szégyellünk, a kedvenc nadrágunk mindig jól állna rajtunk, illetve a kerti virágok is virítanának minden nehézség nélkül. Persze még sorolhatnám, de azért van itt valami..
Mert tényleg van egy növény, ami egyszerűen nagyszerű, és semmit, azaz szinte semmit sem kell tennünk vele ahhoz, hogy virágozzon. Kora tavasztól saláta szerű, zöld pozsgás leveleit csodálhatjuk, augusztus és október közt színes virágaival búcsúztatja a nyarat, majd mindegy mi jön télen, tavasszal a dolog csak úgy elkezdődik előlről. Hogy mi ez a csoda? :) nem más, mint a pompás varjúháj.

A neve ugyan nem túl bizalomgerjesztő, ezt aláírom, talán ezért is becézzük sokan salátának, de minden várakozást felülmúl, ezt garantálom. Ez az alapvetően sziklakerti növény bírja a szárazságot, a tűző napot, a félárnyékot, sőt, a telet is, szinte elpusztíthatatlan. Tökéletesen érzi magát agyag-, vagy műanyag edényben is, tényleg nem válogat :)

Jó vízáteresztő, teljesen átlagos földbe is lehet ültetni, bár alapvetően homokos, kavicsos talajra tervezték. Ezután egyszerűen élvezni kell, hogy fejlődik magától. Ne locsoljuk sokat, erre érzékeny egyedül - a gyökerek rothadása a pangó víztől sajnos megindulhat.


Én az első ilyenemet egy kerek cseréptálba ültettem kövirózsák közé (ennek már vagy 4 éve, és azóta is szép, tavaly tavasszal így nézett ki) de beújítottam nyáron sima cserepes egyedeket is, annyira megkedveltem. Mondtam már, hogy ráadásul nagyon olcsó?
Ennek oka, hogy könnyen szaporíthatod magról vagy tőosztással is. Ha megtetszett, csak arra ügyelj, hogy akár 40-50 cm magasra is nőhet ez a fajta (kb 500 alfaja ismert, amelyek formája és mérete nagyon változatos) illetve jól bebokrosodik, ennek megfelelően nézzünk neki helyet. Az elszáradt szárakat tavasz elején vágjuk le, és csak ki kell várnunk, hogy a semmiből újra kifejlődjön :)

 0
Tovább

Kétnyári kedvenc, az árvácska

Nagyon népszerű kertész körökben ez a kis ibolya féle, ráadásul annyi hibridje van, hogy a szakirodalom sem tudja pontosan összeszámolni. A szivárvány összes színéből, különböző mintázatokból és több méretből is válogathatunk, így gyakorlatilag mindenhová beilleszthető, mindenki ízlésének megfelel.

Árvácskáim a leander tövébenEllentétben velem, nagyon jól bírja a hideget, így az egyik legkorábban felbukkanó kerti- vagy balkonnövény az árvácska. Nálunk a leanderek tövében már rég színes virágaiban pompázik, de a kertészetek polcain, vagy a parkokban, körforgalmak közepén is találkozhatunk április első felétől velük. Némelyik fajta eleinte egészen jelentéktelennek tűnik, de bársonyos virágaik nyílásával mégis mosolyt csalnak az arcunkra :)

Vásárolhatunk előnevelt palántákat, ez a gyorsabb megoldás - mert az otthon, magról nevelt példányok első évükben csak leveleket hoznak, a bőséges virágzás csak a második évben várható.
Az árvácska magjaiHa mégis a magról vetés mellett döntünk, akkor június-júliusban, szabadföldbe (cserépbe, balkonládába) ültessük el a magokat. Nem szükséges mélyre ásni őket, éppen hogy csak legyen valami felettük - ilyenkor még őszre kinőnek, szépen meg tudnak gyökeresedni, és következő évben már nyílni is fognak.

Fontos, hogy árnyékos helyen keltessük, és lehetőleg takarjuk is le - a csírázáshoz a sötét nagyon fontos. Ettől eltekintve elég igénytelen kis növény, érdemes adni egy esélyt neki - a tűző nap vagy a félárnyék is tökéletesen megfelelő, viszont a nyári nagy meleg megviselheti, erre vigyázzunk, ha tudunk.

Ha van már árvácskád, és jövőre is szeretnél, érdemes papírtasakot készítek a magoknakvisszaszedni a magjait, majd ezeket ültetni el nyáron. Sokan a szirmok lehullása után, még zölden leszedik és kiszárítják a magházakat, én viszont inkább kivárom, hogy  a természet magától végezze el a munkát. Ebben az esetben mondjuk figyelni kell, mert ha beérik, szétrobban a magház, és kiszóródnak a magok. Mondanom sem kell, hogy általában lekésem :) de amennyi kell, így is megmarad, illetve a leander tövében is lesz utánpótlás.

A visszaszedett magházakból kifejtem a magokat, amelyeket papírba csomagolok. Valami kicsit nedvességtaszító jobban megfelel a célra, a fürdőszoba bútorból visszamaradt IKEA csomagolópapír egy tűzőgéppel tökéletes lesz. Hasznos ezután felcímkézni a papírt, nehogy később véletlenül rossze helyre ültessük.. ez tapasztalat :)

És íme, a felcímkézett papírtok

 0
Tovább
123
»

BalkonGaz

blogavatar

Üdv a teraszunkon! Bár akkor még nem tudtam, hogy elkap majd a gépszíj, de már az oviban is gereblye volt a jelem. Most néhány évvel később, a blogon tapasztalataimat vezetem erkély-, illetve balkonkertészet témában, kötetlen hangvételben. Minden, amit itt látsz, vagy olvasol csupán egy lelkes laikus kísérleteinek (vagy bénázásának) eredménye, semmiképpen sem objektív szakvélemény :) Kellemes időtöltést, jó mulatást kívánok!

Likeolj!

Legfrissebb bejegyzések

Címkefelhő

DIY (43),konyhakert (38),inspiráció (18),gasztro (18),dekor (17),újrahasznosítás (17),ősz (16),egzotikusok (14),magvetés (14),karácsony (14),tavasz (13),fűszer (13),ajándék (12),gyökereztetés (12),virágok (12),Top5 (10),gyorstipp (8),tél (7),palánta (7),gyümölcsök (7),gyümölcsfák (6),balkonláda (6),jelölő (5),bútor (5),húsvét (5),kertésznapló (5),függőleges kert (5),nagyvilág (5),hagymások (5),érdekesség (4),szüret (4),advent (4),kúszó növények (4),bazsalikom (4),offtopic (4),szörp (4),chili (4),leander (4),gyerek (4),eper (4),paradicsom (4),mérgező (3),csíráztatás (3),rovarok (3),ültetés (3),saláta (3),gyömbér (3),berendezés (3),avokádó (3),áfonya (3),baki (3),cukkini (3),szamóca (3),diy (3),citrom (3),trinidad scorpion (2),citromcirok (2),tulipán (2),felújítás (2),retek (2),teleltetés (2),szőlő (2),IKEA hack (2),levendula (2),tök (2),bodza (2),édesburgonya (2),tartósítás (2),teszt (2),program (2),asztal (2),torma (2),orchidea (2),szilveszter (2),üvegek (2),babaszoba (2),magfogás (2),másodvetés (2),rozmaring (2),mangó (2),zöldborsó (2),táblafesték (2),barack (2),bakik (2),vöröshagyma (2),paprika (2),minikert (2),cserjék (2),kártevők (2),növényvédelem (2),datolyaszilva (2),tojáshéj (2),poén (2),füge (2),garzon (2),sáfrány (1),meleg (1),világnap (1),csomagolás (1),tűz (1),melegedő (1),otthon (1),balkonkertészet (1),megvagyok (1),árnyékolás (1),szobanövény (1),zamioculcas (1),offtopik (1),összeültetés (1),virágtartó (1),gyümölcs (1),mini kert (1),meleg ellen (1),igénytelen (1),gránátalma (1),hortenzia (1),sóska (1),fenyő (1),szender (1),cseresznye (1),padlizsán (1),magok (1),vetés (1),kréta (1),ananász (1),tündérkert (1),itthon (1),belátásgátlás (1),batáta (1),nasi (1),alma (1),környezettudatosság (1),intim szféra (1),ablakfólia (1),rukkola (1),fűszerek (1),utazás (1),erkély (1),gyertya (1),bútorápolás (1),ágyás (1),üvegház (1),fokhagyma (1),krizantém (1),szeder (1),narancs (1),fenyő (1),graffiti (1),gyerekeknek (1),moha (1),szerszámok (1),party (1),tetvek (1),hőség (1),varjúháj (1),pozsgások (1),raklap (1),árvácska (1),szabadföld (1),liliomfa (1),magnólia (1),spenót (1),uborka (1),singer (1),inda (1),menta (1),tőzegtabletta (1),inkubáció (1),kapszula (1),festés (1),egyszerveddmeg (1),hagyma (1),madáretető (1),gyurma (1),támasz (1),gyom (1),répa (1),tárkony (1),méhek (1),atka (1),pesto (1),japánkert (1),láda (1),tea (1),pult (1),egres (1),létra (1),nyár (1),öntözés (1),koriander (1),esővíz (1),juhar (1),díszfák (1),stevia (1),talaj (1)